Krško

Srednjeveško mesto, vpeto med zelene gozdove in vinograde, polno energije.


Krško, poznosrednjeveško mesto na desnem bregu Save, se je v sodobnosti z rastjo industrije in kasneje energetike razširilo tudi na njen levi breg. V preteklosti eno od središč protestantskega gibanja in zadnji dom Valvasorja je v 19. stoletju živelo kot živahno središče in z domovi pomembnih meščanov dobilo sodobnejšo podobo, ohranjeno do današnjih dni. Krško je tudi prizorišče bogate bere kulturnih in kulinaričnih dogodkov, v katerih boste uživali skozi vse leto.

Krško

TIC Krško

Kaj videti v tem mestu?

Spoznajte mesto


Mestni muzej Krško

Mestni muzej Krško deluje kot enota Kulturnega doma Krško. Nahaja se v obnovljenem kompleksu treh meščanskih hiš – ta s farno cerkvijo sv. Janeza Evangelista in nekdanjo cerkvijo sv. Duha ter stavbo meščanske šole tvori najkakovostnejši kare mestnega jedra, ki je bil leta 1993 razglašen za kulturni spomenik. Obiskovalci v muzeju spoznavajo zgodovino mesta in okolice ter pomembne osebnosti, ki so zaznamovale ta prostor.  V sklopu muzeja je moč videti tudi Mencingerjevo hišo z renesančnimi freskami in mavzolej zakoncev Hočevar, ki sodi v sam vrh tovrstnih objektov v slovenskem prostoru.

 

Galerija Krško

Galerija Krško, ena od treh muzejskih enot Kulturnega doma Krško, se nahaja v odposvečeni cerkvi sv. Duha, ki jo je dala po načrtih iz kroga  graškega arhitekta Johanna Fuchsa  v 70. letih 18. stoletja zgraditi družina Auersperg. Prostor od leta 1966 deluje kot Galerija Krško in v zadnjem desetletju gosti posebej za to razstavišče pripravljene  umetnostne razstave, ki vzpostavljajo dialog med vizualno umetnostjo in arhitekturo.

 

Mestni park  

Mestni park se nahaja na delu nekdanjega kapucinskega vrta in celotnega mestnega pokopališča. Nekdanja pokopališka cerkev Sv. Križa je danes prireditveni prostor, ki nosi ime Dvorana v parku. V parku se nahajajo Hočevarjev mavzolej, Valvasorjeva knjižnica s kapucinskim samostanom in kapucinsko knjižnico, Gaj zaslužnih občanov in Spomenik NOB in izgnancem.

 

Valvasorjeva knjižnica Krško je prava zakladnica znanja in kulturne dediščine. Njen obisk je neprecenljiva priložnost za raziskovanje slovenske zgodovine, književnosti in umetnosti. V letu 2022 je knjižnica zasijala v novi podobi in vzbudila navdušenje obiskovalcev in strokovnjakov z občudovanja vredno arhitekturo, ki združuje sodobne trende s tradicionalnimi elementi. V letu 2023 se je uvrstila med štiri finaliste za prestižno mednarodno nagrado Splošna knjižnica leta, ki jo vsako leto podeljuje Mednarodna knjižničarska organizacija (IFLA) najboljšim novim splošnim knjižnicam. V Valvasorjevi knjižnici si lahko ogledate tudi posebno zbirko o speedwayu.

 

Kapucinska knjižnica je bogata samostanska knjižnica, ki že stoletja domuje v zgornjem nadstropju samostanske stavbe iz leta 1640. Knjižna zbirka šteje okoli 1.500 knjig, med njimi tudi izjemna dela, kot je Calepinov slovar iz leta 1502, latinska Biblija iz Lyona (Biblia cum summarioru, 1514) in pridige Janeza Svetokriškega v slovenskem jeziku. Knjižnica razkriva bogato zgodovino delovanja kapucinov, saj vključuje teološka, filozofska, medicinska in pravna dela.

 

Hočevarjev mavzolej

Hočevarjev mavzolej je kulturni spomenik v neogotskem slogu, dograjen leta 1890. Odlikujejo ga izjemno bogate kakovostne arhitekturne prvine  in izjemna pozornost pri oblikovanju tako zunanjih kot notranjih detajlov. V njem sta svoj zadnji dom našla zakonca Hočevar, velika krška dobrotnika in mecena. Umeščen je v mestnem parku, v jugozahodnem delu nekdanjega mestnega pokopališča.

 

Grad Rajhenburg

S šestdeset metrov visokega skalnega pomola nad sotočjem potoka Brestanica in reke Save okoliški prostor že stoletja nadzoruje grad Rajhenburg. Stavbo in pripadajoče posestvo so stoletja upravljali ministeriali in vitezi, ki so dobili ime po gradu – Rajhenburški. Po izumrtju so njihovi nasledniki v 17. in 18. stoletju stavbi dodajali sodobnejše elemente in ji postopoma dali podobo, kakršno občudujemo danes. Leta 1881 so Rajhenburg kupili menihi trapisti in ga preuredili v samostan, ki je deloval do začetka vojne. Danes je grad namenjen predvsem muzejskim in kulturnim dejavnostim.

 

Bohor

V pogorju Bohor najdete sledi in ostanke Panonskega morja, mogočne in prostrane gozdove, ki že od nekdaj nudijo zavetje mnogim živalim in rastlinam. V ozkih in strmih dolinah potoki ustvarjajo čudež narave – slapove. Planotasto pobočje Velikega Javornika in Koprivnika je dom zgodnje pomladne cvetice navadne jarice.  Bohor je edino rastišče te zlatorumene cvetice v Sloveniji.

 

Ajdovska jama

V vzhodnem delu Krškega hribovja je že tisočletja skrito majhno svetišče, v katerem so okoliški prebivalci ob svojih rajnkih iskali odgovore o izvoru, smislu, namenu svojega bivanja. To svetišče je domačinom že od nekdaj poznano kot Ajdovska jama pri Nemški vasi (tudi Kartuševa jama) in je eno najstarejših arheoloških najdišč v Sloveniji. Ajdovska jama je pomembno poletno zatočišče ogroženih vrst netopirjev, zato tudi ni široko dostopna obiskovalcem.


V primeru dodatnih vprašanj nas kontaktirajte ali obiščite spletno stran posameznega mesta.