
Projekt REVIVE: Živi eksperiment v Romuniji
V Romuniji je potekal zadnji od živih umetniških eksperimentov projekta REVIVE, ki preučuje izzive propadajočih območjih v zgodovinskih mest ter išče rešitve, kako jih spremeniti v trajnostne in vključujoče življenjske prostore za prihodnje generacije po načelih novega evropskega Bauhausa.
Štirinajst mladih iz šestih sodelujočih partnerskih držav Italije, Finske, Hrvaške, Romunije, Španije in Slovenije se je na eksperiment pripravljalo na dveh pripravljalnih on-line boot campih, katerih namen je bil, da se spoznajo med seboj, spoznajo lokacijo in izzive ter tudi iščejo rešitve.
Iași je drugo največje mesto v Romuniji in dolgoletna kulturna prestolnica. Z več kot 317.000 prebivalci in stoletno tradicijo multikulturnosti je mesto skozi čas sprejelo različne skupnosti (Ukrajinci, Poljaki, Judi, Romi, Armenci …). Njihovo sobivanje, pa tudi povezovanje in ustvarjanje, bogati kulturo in prinaša nove priložnosti socialne vključenosti. Mladi so v dveh tednih poteka eksperimenta enega od prostorov Palače kulture preoblikovali v vključujoč prostor dialoga in sodelovanja med manjšinami in Romuni. Izziv je bil še večji, ker so v prostoru razstavljeni eksponati tehniške dediščine.
Glede na njihove področje zanimanja in študija so si udeleženci eksperimenta tudi razdelili delo, opravili so srečanja in pogovore z manjšinami ter predstavili njihove pripovedi na filmu, fotografski razstavi, zvočni predstavitvi, umetniških kreacijah ter ob tem zapisali misli, ki so nastajale ob srečanjih s predstavniki manjšin in snovanju razstave, posvečene zgodbi manjšin in njihove kulture. V središče prostora so postavili umetniško instalacijo iz tekstila, ki simbolno predstavi osrednji prostor palače in osrednji prostor razstave, ki naj povezuje in vključuje narode in manjšine, kot je tudi eno od vodil novega evropskega Bauhausa.
Mladi so ponovno navdušili, tako s svojim pristopom, zavzetostjo kot sodelovanjem, zato nas je navdušila tudi razstava in sporočilo, ki pravi, da lahko v sodelovanju in povezovanju ljudi in skupnosti, ob spoštovanju človeka in okolja, narave, pa tudi naših razlik in posebnosti, skupaj gradimo lepši svet – kar je tudi osrednje sporočilo novega evropskega Bauhausa.